Hírek
2012. Január 31. 13:42, kedd |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
Meghirdették a gyász és a harag napját
A legjelentősebb szíriai ellenzéki szervezet, a Szíriai Nemzeti Tanács kedden meghirdette a gyász és a harag napját, miután a közel-keleti országban a napokban jelentősen megemelkedett az erőszakcselekmények száma.
Az SZNT szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének erőszakszervei fokozták a megtorlást. A tanács nehezményezte, hogy a nemzetközi közösség nem tesz sürgős lépéseket a civilek megvédése érdekében. A külföld megosztottságából Aszad rendszere húz hasznot – hangoztatta a szíriai ellenzéki szervezet.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (SOHR, francia rövidítésben: ODSH) keddi összesítése szerint hétfőn csaknem százan haltak meg a Szíria több térségében folytatódó erőszakcselekményekben, az áldozatok több mint fele – ötvenöt – civil volt.
A londoni székhelyű szervezet beszámolója szerint negyven polgári áldozat Homszban és környékén vesztette életét. Civilek haláláról érkeztek hírek Deraából (9), Damaszkusz egyik elővárosából (5) és Idlíbből (1) is. Ugyancsak az erőszak áldozatává vált tíz dezertált katona, a biztonsági erők hat tagja és a reguláris hadsereg huszonöt katonája. Péntek óta mintegy 300 ember halt meg az erőszakhullámban – mutatott rá a jogvédő szervezet.
Hétfőn a damaszkuszi külügyminisztérium közleményben jelentette ki, hogy Szíria továbbra is megvédi magát a terrorizmussal szemben. A tárca egyben élesen bírálta az Egyesült Államokat és a Nyugatot, mert véleménye szerint a káosz szítására törekednek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden ülést tart, amelyen napirendre kerül a szíriai helyzet: francia diplomáciai források szerint a BT 15 tagja közül legalább 10 támogatja az Arab Liga politikai átmenetet célzó határozattervezetét, amely felszólította Aszadot, hogy adja át hatalmát alelnökének egy nemzeti egységkormány felállítása céljából, majd tartsanak előre hozott parlamenti és elnökválasztást.
A BT a vétójoggal rendelkező Kína és Oroszország ellenkezése miatt egyelőre nem tudott a damaszkuszi rendszert elítélő és sújtó határozatot hozni.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 13. 07:43, kedd | Külföld
Fehér Ház: az Egyesült Államok számára a diplomácia az első eszköz Irán felé, de légicsapás is \"az asztalon van\"
Az Egyesült Államok számára a diplomácia az első eszköz Irán felé, de légicsapás is \"az asztalon van\" - közölte a Fehér Ház szóvivője hétfőn.
2026. Január 12. 07:41, hétfő | Külföld
Felszólította Kubát az amerikai elnök
Donald Trump amerikai elnök az Egyesült Államokkal való megegyezésre szólította fel Kubát, miután az elveszítette legnagyobb támogatójaként Venezuelát.
2026. Január 12. 07:41, hétfő | Külföld
Rómában rendkívüli biztonsági készültséget rendeltek el a Termini-pályaudvarnál migránsok támadásait követően
Tovább erősítették a katonák és rendőrök jelenlétét az olasz főváros központi vasútállomásánál, miután a Termini-pályaudvarnál migránsok egy csoportja több embert is megtámadott - közölték a hatóságok vasárnap.
2026. Január 10. 09:09, szombat | Külföld
Giorgia Meloni: elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal
Azt hiszem, elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal a háborúról - hangoztatta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök év eleji sajtótájékoztatóján pénteken.
